Burc Yorumları

 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk Burc oku
 • Gunluk Burc oku
 • Gunluk Burc oku
 • AB ile Türkiye, Mülteciler ve Vize Konusunda Prensipte Anlaştı

  AB Komisyon Başkanı Juncker, vize serbestisini hızlandırma konusunda Türkiye ile anlaştıklarını ve mültecilerin Türkiye’de kalması konusunda el sıkıştıklarını duyurdu.

  AB ile Türkiye, Mülteciler ve Vize Konusunda Prensipte AnlaştıSığınmacı krizi gündemi ile toplanan ABLiderler Zirvesi’nde, Türkiye ile prensipte anlaşmaya varıldı. Buna göre, vizelerin kaldırılması süreci hızlandırılacak, sığınmacılara yönelik mali yardımlar yapılacak ve AB‘ye üyelik yolunda yeni fasıllar açılacak.

  AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de Erdoğan ile görüştüklerini hatırlatarak, “Türkiye ile AB Komisyonu arasında bir anlaşma sağlandı. Prensipte anlaştık. Bu anlaşmanın iki hedefi var: Sığınmacıların Türkiye‘de kalması ve Avrupa‘ya gelmelerinin engellemesi. Bu da sağlandı” değerlendirmesinde bulundu.

  “EYLEM PLANI ÇOK ÖNEMLİ”

  AB liderleri, Brüksel‘de sığınmacı krizini görüştü. Türkiye saati ile 17.30’da başlayan zirve yaklaşık 7 saat sürdü. Zirve sonrası AB Konsey Başkanı Donald Tusk, sığınmacı krizi konusunda nihai anlaşmaya varılmasına dair “ihtiyatlı bir iyimserliğe” sahip olduğunu kaydetti.

  Birliğin dış sınırlarını koruyacak bazı önemli karalar aldıklarını açıklayan Tusk, “Mevcut sığınmacı krizi konusunda Türkiye-AB ortak eylem planı anlaşmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Türk liderle geçtiğimiz haftalarda Brüksel, Ankara ve New York‘ta yaptığımız yoğunlaştırılmış görüşmeler, Türkiye‘den AB‘ye olan sığınmacı akışını yavaşlatmak amacını taşıyor. Eylem planı bu yönde önemli bir adım” dedi.

  GELECEK YIL YAŞANACAK…

  Türkiye ile yapılacak bir anlaşmanın ancak sığınmacı akışını yavaşlatması durumunda bir anlam ifade edeceğini anlatan Konsey Başkanı Tusk, aldıkları diğer kararlardan birinin deAB Sınır Ajansı’na (Frontex) daha fazla görev verilmesi olduğunu kaydetti.

  Sınırların korunmasına dair anlaşmanın elde edilen büyük bir başarı olduğunu dile getiren Tusk, gelecek yıl yaşanacak sığınmacı akışına yönelik hazırlıkları, sığınmacıların ilk vardığı AB ülkesinde kayıt edilmesini öngören Dublin Sözleşmesi’nin geleceği ve kayıt merkezlerinin de masaya geldiğini bildirdi.

  “SİZ BİZE YARDIM EDİN BİZ DE SİZE”

  Türkiye ile nihai anlaşmaya varılmasına dair bir soru üzerine ise Tusk, “Teklifimizi hazırladık. Türkiye‘den sorumlu ve yeterli bir yanıt bekliyoruz. ‘Fazlaya fazlaya’ prensibi söz konusu. Bir başka deyişle ‘Siz bize yardım edin, biz de size’. Bu kadar basit” diye konuştu.

  VİZE SERBESTİSİ SÜRECİ HIZLANACAK”

  AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanile Brüksel ziyaretinde görüştüklerini hatırlatarak, “Bu sabah saatlerinde Türkiye ile ABKomisyonu arasında bir anlaşma sağlandı. Bu akşam da zirvede prensipte anlaştık. Bu anlaşmanın iki hedefi var: Sığınmacıların Türkiye‘de kalması ve Avrupa‘ya gelmelerinin engellemesi. Bu da sağlandı” değerlendirmesinde bulundu.

  Juncker, mali yardıma dair görüşmelerin ise gelecek günlerde devam edeceğini kaydetti.AB Komisyonu Başkanı, Türkiye‘yle vizelerin kaldırılmasına dair bir soru üzerine de “Bu konuda çok net olmak isterim. Türk ortaklarımızla vize serbestisini hızlandırma konusunda anlaştık. Ancak bu, temel kriterlerden uzaklaşacağımız anlamına gelmiyor.Türkiye için başka bir kriter olmayacak. 2016 baharında ilerlemeyi ele alacağız” diye konuştu. Juncker, vizelerin kaldırılmasıyla sığınmacı krizi arasında böylece net bir bağ kurduklarını da ifade etti.

  “YENİ FASILLAR AÇILACAK”

  Almanya Başbakanı Angela Merkel de AB ülkelerinin sığınmacılar için harcanmak üzereTürkiye‘ye 3 milyar avro yardım yapılmasını ele aldıklarını belirterek, “Liderler, Türkiye‘ninAB‘ye katılım sürecini canlandırma ve yeni fasılların açılması üzerinde anlaştı” dedi. Sığınmacılar konusunda daha yapılacak çok şey olduğunu kaydeden Merkel, “(Hiçbir şey başarmadık) diyemeyiz” yorumunu yaptı.

  “TÜRKİYE’NİN YARDIMI ŞART”

  Zirvede alınan kararlar kapsamında sığınmacıları geri gönderebilme ve sınırları korumada daha aktif role sahip olacak Frontex’ten, yapılan açıklamada, son 9 ayda AB ülkelerine 710 bin sığınmacının giriş yaptığı belirtilmişti. Üye ülkeler, 160 bin sığınmacının çeşitli ABülkelerine dağıtılması konusunda uzlaşa da sadece 19’u yerleştirilmişti. AB ülkeleri, soruna kalıcı çözüm için Türkiye‘nin yardımını hayati görüyor.

  Okunma Sayısı ;

  AB ile Türkiye, Mülteciler ve Vize Konusunda Prensipte Anlaştı Benzer Yazılar

  MaViSoHBeT.CoM Sizlere sohbeti doyasıya yaşayabileceğiniz, seviyeyi ön planda tutan chat odaları içerisinden sadece birisidir. Aradığınız kaliteli,
  Chanserv komutları CHANSERV KOMUT LİSTESİ Chanserv komutlarının görevleri: Irc sohbet sunucuların da,kanal (register) yani kanal kaydetme gibi
  IRC, (Internet Relay Chat; İnternet Aktarmalı Sohbet), internet dünyası üzerinde en sık kullanılan protokollerden biridir. İlk defa 1988 yılında
  Nasır bandı, nasır gibi günlük hayatı etkileyen hatta işkenceye dönüşebilen bir rahatsızlığa sahip olanlar için büyük bir avantaj. Peki,
  Fransa ve İsviçre’de 2007 ile 2011 yılları arasında hastalara verilen söz konusu ilacın Alkooharmane laboratuvarının Thiotepa ilacı olduğu

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  AB ile Türkiye, Mülteciler ve Vize Konusunda Prensipte Anlaştı Etiketler