Burc Yorumları

 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk Burc oku
 • Gunluk Burc oku
 • Gunluk Burc oku
 • Öcalan'dan PKK'ya Tarihi Çağrı: Silah Bırakmak İçin Kongreyi Toplayın

  Hükümet ve HDP heyeti düzenledikleri ortak basın toplantısında Öcalan’ın PKK’ya yaptığı tarihi çağrıyı açıkladı. Öcalan, PKK’yı silah bırakma için kongre toplamaya çağırdı.

  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, ‘Çözüm Süreci’ne ilişkin gelişmeleri değerlendirmek üzere Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde HDP heyeti ile bir araya geldi. Saat 11.00 sıralarında başlayan görüşmeye Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken katıldı. Görüşme sonrası ortak açıklama yapıldı.

  Basın açıklamasında ilk sözü Sırrı Süreyya Önder aldı. Önder, Abdullah Öcalan‘ın mesajını okuyarak “Sayın Öcalan ‘Bahar aylarında PKK‘yı kongeye davet ediyorum’ dedi. Bu 30 yıllık çatışma sürecini kalıcı barışa götürürken demokratik çözüme ulaştırmak temel hedefimizdir” şeklinde konuştu.

  “CİDDİ BİR AŞAMAYA GELMİŞTİR”

  Görüşme sonrası HDP heyetinin Öcalan’la görüştüğünü belirterek açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, “Zaman zaman aksamalar ve kırılmalarla yürütülen diyalog süreci resmi, ciddi ve sorumlu bir aşamaya gelmiştir. Beklenen tarihi gelişmelerin hayata geçebilmesi için tahkim edilmiş bir çatışmasızlığın elzem olduğuna şüphe yoktur. Biz de HDP heyeti olarak tüm demokratik çevreleri ve barıştan yana olan kesimleri, gelinen bu demokratik müzakere ve çözüm aşamasına güç katmaya davet ediyoruz. Barışa her zamankinden çok daha yakın olduğumuzu bilerek, emek veren ve verecek olan tüm demokrasi güçlerini selamlıyoruz.

  ÖCALAN’IN MESAJI

  Süreçte gelinen aşamaya ilişkin Öcalan’ın temel belirlemesi de şudur: Bu 30 yıllık çatışma sürecini kalıcı barışa götürürken, demokratik bir çözüme ulaşmak temel hedefimizdir. Asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi kararı vermek için PKK‘yı bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. Bu davet, silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır” diyerek Öcalan’ın PKK‘ya toplantı çağrısında bulunduğunu söyledi.

  10 MADDELİK BİLDİRİ

  Görüşme sonrası açıklama yapan HDP heyetinden Sırrı Süreyya Önder, Öcalan’ın silahsızlanma için PKK‘ya toplantı çağrısında bulunduğunu duyurduktan sonra 10 maddelik bildiriyi de okudu. Önder, “Hem gerçek bir demokrasinin hem de büyük barışımızın omurgasını teşkil edecek olan olgusal başlıklarımız şunlardır” diyerek şu başlıkları sırladı:

  1. Demokratik siyaset tanımı ve içeriği.

  2. Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması.

  3.Özgür vatandaşlığın, yasal ve demokratik güvenceleri.

  4. Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına yönelik başlıklar.

  5. Çözüm sürecinin sosyo ekonomik boyutları.

  6. Çözüm sürecinde demokrasi güvenlik ilişkisinin, kamu düzenini ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması.

  7. Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri.

  8. Kimlik kavramı, tanımı ve tanımlanmasına dönük çoğulcu demokratik anlayışın geliştirilmesi.

  9. Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması.

  10. Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa.

  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise şunları söyledi:

  “Çözüm sürecinde tarihi bir aşamadayız. Demokratik siyasetin bir yöntem olarak öne çıkarıldığı açıklamayı çok önemli buluyoruz. Demokrasimiz sorunları konuşabilecek imkan ve kabiliyete ulaşmıştır. Özgüven içinde sorunları tartışmaktan, konuşmaktan geri durmamamız gerekiyor. Yeni anayasayı birçok köklü sorunun çözümünde önemli görüyoruz. İyi niyetli, samimi ve kararlı bir şekilde sürece sahip çıkmamız lazımdır. Temel sorunlarını geride bırakan Türkiye, küresel, bölgesel bir güç haline gelecektir. Biz birlikte Türkiye‘yiz ve her şey Türkiye için…”

  SON GÖRÜŞME 11 ŞUBAT’TA OLMUŞTU

  Meclis’teki iç güvenlik paketi tartışmaları nedeniyle hükümet ile HDP arasında temasların kesildiği bir dönemde sürecin son somut gelişmesi, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Ceylan Bağrıyanık‘ın üç gün önce Kandil‘e gitmesi olmuştu.

  Başbakan Yardımcısı Akdoğan, salı günü yaptığı açıklamada HDP‘yi eleştirmiş ve “Top bir süredir HDP‘nin sahasında. HDP 4 Şubat’tan beri top çeviriyor. Kandil‘de topu patlatmaya çalışıyor” demişti. HDP ile Akdoğan arasındaki son görüşme 11 Şubat’ta gerçekleşmiş, görüşmede iç güvenlik paketi ve çözüm sürecinde müzakere aşamasına geçilmesi ele alınmıştı.

  Abdullah ÖCALAN

  Son Dakika

  Okunma Sayısı ;

  Öcalan'dan PKK'ya Tarihi Çağrı: Silah Bırakmak İçin Kongreyi Toplayın Benzer Yazılar

  MaViSoHBeT.CoM Sizlere sohbeti doyasıya yaşayabileceğiniz, seviyeyi ön planda tutan chat odaları içerisinden sadece birisidir. Aradığınız kaliteli,
  Chanserv komutları CHANSERV KOMUT LİSTESİ Chanserv komutlarının görevleri: Irc sohbet sunucuların da,kanal (register) yani kanal kaydetme gibi
  IRC, (Internet Relay Chat; İnternet Aktarmalı Sohbet), internet dünyası üzerinde en sık kullanılan protokollerden biridir. İlk defa 1988 yılında
  Nasır bandı, nasır gibi günlük hayatı etkileyen hatta işkenceye dönüşebilen bir rahatsızlığa sahip olanlar için büyük bir avantaj. Peki,
  Fransa ve İsviçre’de 2007 ile 2011 yılları arasında hastalara verilen söz konusu ilacın Alkooharmane laboratuvarının Thiotepa ilacı olduğu

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Öcalan'dan PKK'ya Tarihi Çağrı: Silah Bırakmak İçin Kongreyi Toplayın Etiketler