Burc Yorumları

 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk burc
 • Gunluk Burc oku
 • Gunluk Burc oku
 • Gunluk Burc oku
 • Son Ankette AK Parti ve CHP’de Yükselme Var, MHP’ye Destek Eriyor

  Metropoll’ün anketine göre, AK Parti ve CHP’nin oylarında artış var; MHP’nin oylarında ise azalma. HDP de yüzde 13’lük oy oranını koruyor.

  Son Ankette AK Parti ve CHP'de Yükselme Var, MHP'ye Destek EriyorMetropoll Araştırma Şirketi’nin Ankara‘daki terör saldırısından önce yapılan ekim ayı araştırma sonuçlarına göre; 7 Haziran seçimlerinde yüzde 40,9 oy oranına ulaşan AK Parti oy desteğini yüzde 42,5’e yükseltmiş durumda.

  Söz konusu araştırma, CHP’nin geçen seçimlere göre oyunu 1 puandan fazla artırarak 26,3’lük bir orana ulaştığını gösteriyor. HDP‘nin de 7 Haziran’da almış olduğu yüzde 13 oy oranını koruduğu görülüyor.

  Metropoll’ün araştırmasına göre 7 Haziran seçimlerinde Meclis’e giren dört partiden sadece MHP kayda değer bir oy kaybına uğruyor. MHP aradan geçen dört ayda yaklaşık 1 puanlık bir destek kaybı yaşamış durumda. Ancak oluşan tabloda yine tek başına iktidar çıkmıyor. AK Parti yine tek başına hükümet kuramıyor.

  AK PARTİ VE CHP YÜKSELİŞTE, HDP YERİNDE, MHP ERİYOR

  Metropoll’ün ekim ayı anketine göre seçmenler “1 Kasım’da yapılacak olan milletvekiligenel seçimlerinde oyunuzu hangi partiye vermeyi düşünüyorsunuz?” sorusuna şu cevapları verdi:

  AK Parti: 42,5
  CHP: 26,3
  MHP: 16,3
  HDP:13,0
  Diğer: 1,9

  Bu sonuca göre milletvekili dağılımı şöyle:

  AK Parti = 261 milletvekili
  CHP = 135 milletvekili
  MHP = 77 milletvekili
  HDP = 77 milletvekili

  Araştırmada bu tablonun nedenleri şöyle sıralanıyor:

  ANLAMLI BİR DEĞİŞİKLİK YOK

  Ülke genelinde yaşanan gelişmeler seçmenlerin oy tercihlerinde az da olsa değişikliğe neden olsa da 7 Haziran seçim sonuçlarına kıyasla anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.

  7 Haziran seçimlerinden sonra koalisyon görüşmeleri olumsuz sonuçlanmasına rağmen seçmenler siyasi partilerden “koalisyon kurma” taleplerini yinelemektedir.

  KÜSKÜN AK PARTİLİLER OYU ARTIRIYOR

  Partiler arası oy geçişkenliğinin anlamlı seviyede olmadığı Ekim ayı bulgularına göre Ak Parti’nin artan seviyesinin kaynağının özellikle 7 Haziran’da sandığa gitmemiş küskün AK Partili seçmen olduğu görülmektedir.

  MHP DESTEK KAYBI YAŞIYOR

  CHP Eylül ayında koalisyon görüşmelerindeki tavrı vesilesiyle yüzde 27,3 seviyesine çıkarmış olduğu oy oranını muhafaza edememiş görünmektedir. CHP’de gözlenen 1,3 puanlık yükselişin de ana kaynağının 7 Haziran’da sandığa gitmemiş fakat yerel seçimlerde CHP’ye oy vermiş seçmen olduğu tespit edilmiştir.

  MHP, Eylül ayında 1 puanlık bir destek kaybı yaşamış olsa da Ekim ayında 7 Haziran’da almış olduğu oy oranını muhafaza ettiği tespit edilmiştir.

  TEK BAŞINA İKTİDAR YOK

  Benzer şekilde, HDP de 7 Haziran’da almış olduğu yüzde 13 oy seviyesini koruyor görünmektedir.

  Bu oy dağılımına göre partilerin çıkarması muhtemel milletvekili sayılarını ise MetroPOLL şöyle hesapladı: AK Parti 261, CHP 135, MHP 77, HDP 77.

  METROPOLL ARAŞTIMASININ DİĞER DİKKAT ÇEKEN SONUÇLARI İSE SUNLAR:

  TÜRKİYE’NİN GİDİŞATI İYİ Mİ, KÖTÜ MÜ?

  Türkiye‘nin gidişatına ilişkin algıda bu ay olumlu yönde bir kırılma var. Mayıs 2015’ten beriTürkiye‘nin ‘kötüye’ gittiğine ilişkin algı trendi duraksamış görülüyor. Ülkenin genel olarak ‘kötüye doğru gittiğini’ düşünenlerin oranı Eylül ayına göre tam 7 puan düşerek yüzde 58 düzeyine gerilemiş durumda. Türkiye‘nin genel olarak iyiye gittiğini düşünenler de Eylülayına göre 5 puan artarak yüzde 27’ye çıkmış bulunuyor. Özelikle son iki ayda gözlemlediğimiz ‘iyi’ ve ‘kötü’ gelecek beklentisi arasında açılan makasın daralmaya başladığı anlaşılıyor. Bunda, AK Parti seçmeninde ‘iyiye gidiş’ beklentisinin geçen aydaki yüzde 50’den bu ay yüzde 64’e çıkması belirleyici oldu. Seçimlere doğru AK Partiseçmeninin tek başına iktidar umudunun artmasına paralel şekilde geleceğe ilişkin beklenti de olumluya yöneldi.

  TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR?

  Ankete katılanların yüzde 46’sı Türkiye‘nin en önemli sorununun terör olduğunu düşünüyor. Bu oran geçen ay yüzde 36 düzeyindeydi. Terörü yüzde 18 ile ekonomi, yüzde 6 ile Kürt sorunu, yüzde 5 ile hükümet yönetimi takip ediyor.

  TERÖR OLAYLARINDA HÜKÜMETİN İHMALİ VAR MI?

  Ankete katılanların yüzde 59’u hükümetin ihmali olduğunu düşünüyor. Olaylarda hükümetin ihmalinin olmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 28. AK Parti‘lilerin yüzde 27’si, CHP’lilerin yüzde 88’i, MHP‘lilerin yüzde 83’ü ve HDP‘lilerin yüzde 82’si artan terör eylemlerinde hükümetin ihmali olduğunu ifade ediyor.

  ÇÖZÜM SÜRECİ DOĞRU MUYDU?

  Yüzde 51’lik çoğunluğu hükümetin PKK ve Öcalan’la yürüttüğü çözüm sürecini geriye bakıp düşündüğünde onaylamadığını söylüyor. Ancak mevcut gerginliği, şiddet ortamına ve kayıplara rağmen, hala yüzde 30’luk bir kesimi bu süreci bugün bile onayladığını ifade ediyor. Süreci onaylayanların oranı AK Parti‘lilerde yüzde 43, CHP’lilerde yüzde 15,MHP‘lilerde yüzde 11 ve HDP‘lilerde yüzde 66. Onaylamayanlar en çok yüzde 79 ile MHP, yüzde75 ile CHP seçmeni. AK Parti seçmeninin de yüzde 36’sı onaylamıyor.

  SURİYE POLİTİKASI BAŞARILI MI?

  MetroPOLL araştırmalarında 13 yıllık AK Parti iktidarının toplumdan en az destek bulan politikalarından birisi Suriye olarak öne çıkıyor. Ankete katılanlarım yüzde 56’sıTürkiye‘nin Suriye politikasını başarısız bulurken, başarılı bulanları oranı yüzde 29’da kalıyor.

  AK Parti‘lilerin yüzde 40’ı da Suriye politikasının gözden geçirilmesinden yana.

  AK PARTİ TEK BAŞINA İKTİDAR OLUR MU?

  Ankete katılanların yüzde 50’si 1 Kasım seçimlerinde AK Parti‘nin tek başına iktidar olamayacağını, yüzde 39’u ise olacağını öne sürüyor. Ağustos ayında AK Parti‘nin tek başına iktidar olabileceğini düşünenlerin oranı yüzde 43, Eylül ayında ise yüzde 40 idi.

  SEÇİMLERE DOĞRU MEDYAYA BASKI ARTTI MI?

  Yüzde 55’i seçimlere doğru hükümetin/devletin medya organlarına baskı yaptığı düşüncesinde. CHP’lilerin yüzde 90’ı, MHP‘lilerin yüzde 76’sı, yüzde 86’sı ve de AK Parti‘lilerin yüzde 19’u bu kanaatte.

  Okunma Sayısı ;

  Son Ankette AK Parti ve CHP’de Yükselme Var, MHP’ye Destek Eriyor Benzer Yazılar

  MaViSoHBeT.CoM Sizlere sohbeti doyasıya yaşayabileceğiniz, seviyeyi ön planda tutan chat odaları içerisinden sadece birisidir. Aradığınız kaliteli,
  Chanserv komutları CHANSERV KOMUT LİSTESİ Chanserv komutlarının görevleri: Irc sohbet sunucuların da,kanal (register) yani kanal kaydetme gibi
  IRC, (Internet Relay Chat; İnternet Aktarmalı Sohbet), internet dünyası üzerinde en sık kullanılan protokollerden biridir. İlk defa 1988 yılında
  Nasır bandı, nasır gibi günlük hayatı etkileyen hatta işkenceye dönüşebilen bir rahatsızlığa sahip olanlar için büyük bir avantaj. Peki,
  Fransa ve İsviçre’de 2007 ile 2011 yılları arasında hastalara verilen söz konusu ilacın Alkooharmane laboratuvarının Thiotepa ilacı olduğu

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Son Ankette AK Parti ve CHP’de Yükselme Var, MHP’ye Destek Eriyor Etiketler